مقالات آموزنده

6 چای مفید برای کاهش وزن و چربی شکم

6 چای مفید برای کاهش وزن و چربی شکم

6 چای مفید برای کاهش وزن و چربی شکم چیست؟ چند نوع چای لاغری می‌شناسید؟

چای لاغری : چای نوشیدنی است که در سراسر جهان از آن لذت می برند. می‌توانید آن را با ریختن آب داغ روی برگ ‌های چای درست کنید و اجازه دهید برای چند دقیقه دم بکشد تا طعم لذت بخش آن ‌ها به آب منتقل شود. نوشیدن چای علاوه بر لذت می تواند فواید بسیاری هم برای سلامتی داشته باشد، از جمله تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خطر بیماری های قلبی. برخی از مطالعات حتی نشان داده اند که چای ممکن است کاهش وزن را تسریع کرده و به مبارزه با چربی شکم کمک کند. بر اساس این تحقیقات، برخی از چای ها در این رابطه بسیار موثرتر هستند.

در ادامه شش مورد از بهترین چای ها برای کاهش وزن و کاهش چربی شکم آورده شده است:

چای لاغری شماره ۱ : چای سبز

چای سبز یکی از شناخته شده ترین انواع چای است و فواید زیادی برای سلامتی دارد. همچنین یکی از موثرترین دمنوش ها برای کاهش وزن است. شواهد قابل توجهی وجود دارد که چای سبز را با کاهش وزن و چربی بدن مرتبط می کند.
در یک مطالعه در سال 2008، 60 فرد چاق به مدت 12 هفته از یک رژیم غذایی استاندارد پیروی کردند در حالی که به طور منظم چای سبز یا دارونما مصرف می کردند. در طول این مطالعه، کسانی که چای سبز نوشیدند، 7.3 پوند (3.3 کیلوگرم) بیشتر از گروه دارونما کاهش وزن داشتند. مطالعه دیگری نشان داد افرادی که به مدت 12 هفته عصاره چای سبز مصرف کردند، در مقایسه با گروه شاهد، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، چربی بدن و دور کمر داشتند. این کاهش وزن احتمالاً به این دلیل است که عصاره چای سبز سرشار از کاتچین است، یک آنتی اکسیدان طبیعی که ممکن است متابولیسم شما و چربی سوزی را افزایش دهد. همین اثر در مورد چای ماچا نیز صدق می‌کند، نوع بسیار غلیظ چای سبز پودری که حاوی همان مواد مفید چای سبز معمولی است.

چای سبز

چای لاغری شماره ۲ : چای پوئر

چای پوئر که با نام های pu’er یا puerh نیز شناخته می شود، نوعی چای سیاه چینی است که تخمیر شده است. چای پوئر اغلب بعد از غذا میل می شود و عطر خاکی دارد که هر چه مدت طولانی تری نگهداری شود بیشتر می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که چای پوئر ممکن است قند خون و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. همچنین مطالعات نشان داده است که چای پوئر می تواند به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه، به 70 مرد یک کپسول عصاره چای پوئر یا دارونما داده شد. پس از سه ماه، کسانی که از کپسول حاوی چای پوئر استفاده کردند، تقریباً 2.2 پوند (1 کیلوگرم) بیشتر از گروه دارونما وزن از دست دادند. مطالعه دیگری روی موش‌ها یافته‌ های مشابهی داشت که نشان داد عصاره چای پوئر اثر ضد چاقی دارد و به سرکوب افزایش وزن کمک می‌کند.

چای لاغری شماره ۳ : چای سیاه

چای سیاه نوعی چای است که نسبت به انواع دیگر مانند چای سبز، سفید یا اولانگ بیشتر اکسید شده است. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است و زمانی رخ می دهد که برگ های چای در معرض هوا قرار می گیرند و در نتیجه قهوه ای رنگ می شوند. این اکسایش باعث ایجاد رنگ تیره مشخصه چای سیاه می شود. انواع مختلفی از چای سیاه و ترکیبات مختلفی از آن وجود دارد، از جمله انواع محبوب می توان به “ارل گری” و “صبحانه انگلیسی” اشاره کرد.

چندین مطالعه نشان داده اند که چای سیاه می تواند در کنترل وزن موثر باشد. یک مطالعه بر روی 111 نفر نشان داد که نوشیدن سه فنجان چای سیاه در روز به مدت سه ماه به طور قابل توجهی کاهش وزن و کاهش دور کمر را در مقایسه با نوشیدن یک نوشیدنی شاهد حاوی کافئین افزایش می دهد. برخی معتقدند که تاثیرات بالقوه چای سیاه ممکن است به دلیل وجود فلاون های (نوعی رنگدانه گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی) زیاد موجود در آن باشد.
یک مطالعه بر روی 4280 بزرگسال طی 14 سال انجام شد. این مطالعه نشان داد که افرادی که فلاون بیشتری از غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند چای سیاه دریافت می‌کنند، نسبت به افرادی که فلاون کمتری دریافت می‌کنند، شاخص توده بدنی (BMI) کمتری دارند.

چای لاغری شماره ۴ : چای اولانگ

چای اولانگ یک چای سنتی چینی است که تا حدی اکسید شده است و از نظر میزان اکسیداسیون و رنگ جایگاهی بین چای سبز و چای سیاه را دارد. اغلب با عنوان داشتن رایحه ی میوه ای، معطر و طعمی منحصر به فرد توصیف می شود، اگرچه بسته به سطح اکسیداسیون می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. چندین مطالعه نشان داده اند که چای اولانگ می تواند با بهبود چربی سوزی و سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک کند. در یک مطالعه به مردان برای یک دوره ی سه روزه آب یا چای داده شد و میزان متابولیسم آنها اندازه گیری گردید. در مقایسه با آب، چای اولانگ مصرف انرژی را به میزان 2.9 درصد افزایش داد که معادل سوزاندن 281 کالری اضافی در روز بود. در حالی که مطالعات بیشتری در مورد اثرات چای اولانگ مورد نیاز است، این یافته ها نشان می دهد که اولانگ می تواند به طور بالقوه برای کاهش وزن مفید باشد.

کاهش وزن و چربی شکم با نوشیدن چای

چای لاغری شماره ۵ : چای سفید

چای سفید در میان انواع دیگر چای متمایز است، زیرا در زمانی که گیاه چای هنوز جوان است برداشت می شود. چای سفید دارای طعمی متمایز و بسیار متفاوت از سایر انواع چای است. طعم آن لطیف و کمی شیرین است. فواید چای سفید به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و از بهبود سلامت دهان تا کشتن سلول های سرطانی به عنوان فواید این چای ذکر شده است. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما چای سفید می تواند در کاهش وزن و چربی بدن نیز مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که چای سفید و چای سبز دارای مقادیر قابل مقایسه ای از کاتچین هستند که ممکن است که به کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که عصاره ی چای سفید، شکستن و تجزیه ی سلول های چربی را افزایش می دهد و از تشکیل سلول های جدید چربی نیز جلوگیری می کند.

چای لاغری شماره ۶ : چای رویبوس

یکی از این چای های لاغر کننده و خوش طعم، چای رویبوس است. در واقع رویبوس در جهان به دلیل خواص کاهش وزنش شناخته شده است. شبیه به “صبحانه انگلیسی” می توان آن را با شیر میل کرد. رویبوس که از برگ های چای تخمیر شده درختچه آسپالاتوس لایناریس ساخته شده است، جایگزینی بدون کافئین برای چای سیاه است، با طعمی شیرین، لطیف و غنی و خاکی. رویبوس حاوی پلی فنول ها از جمله فلاونوئیدها است که مستقیماً با چاقی مبارزه می کنند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که این چای ممکن است با افزایش سطح لپتین، سرعت کاهش وزن را افزایش دهد.

لپتین یک هورمون بسیار مفید است که سیگنال هایی را به مغز می فرستد تا به تنظیم مصرف غذا کمک کرده و به بدن بفهماند که غذای کافی خورده است، بنابراین با این روش با خوردن غذای اضافی مبارزه می کند. علاوه بر این که رویبوس حاوی لپتین است، اثبات شده است که چای رویبوس حاوی ترکیب منحصر به فردی است که که سطح چربی انباشته شده در سلول ها را کاهش می دهد. همچنین چای رویبوس حاوی آسپالاتین، آنتی اکسیدانی است که با کاهش وزن مرتبط است.

تحقیقات نشان داده است که رویبوس نه تنها باعث کاهش وزن شما می شود، بلکه برای سیستم ایمنی بدن شما نیز مفید است. در نتیجه چای رویبوس لاغر کننده طبیعی و مناسبی برای جای گرفتن در برنامه تغذیه‌ای شما می‌باشد. متخصصان تغذیه می گویند که نوشیدن حداکثر شش فنجان در روز از چای رویبوس گرم یا سرد همراه با یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می تواند حداکثر مزایای سلامتی و کاهش وزن را که چای رویبوس می تواند داشته باشد، به شما ارائه دهد. چای رویبوس یک لاغر کننده طبیعی است که می تواند در مسیر کاهش وزن و سلامتی شما را یاری کند.

6 چای مفید برای کاهش وزن

چه زمانی چای بنوشیم؟

ممکن است صبح و بعد از ظهر یک فنجان چای میل کنید. برای به دست آوردن نتایج بهتر، قبل از جلسه تمرین ورزشی، یک یا دو فنجان چای بنوشید. از نوشیدن چای در شب خودداری کنید زیرا کافئین موجود در برخی چای ها (چای سبز، چای سفید، چای اولانگ و چای سیاه) می تواند حس هوشیاری را تحریک کرده و به خواب رفتن را دشوار کند (چای رویبوس کافئین ندارد).

در مورد نوشیدن چای در صبح، اگر معده حساسی دارید از نوشیدن آن با معده خالی خودداری کنید. چه چای و چه قهوه، هرگز روز خود را با کافئین شروع نکنید. این کار باعث ایجاد عدم تعادل بین سطوح اسیدی و قلیایی معده می شود و ممکن است در طول روز شما را دچار مشکل کند. سعی کنید در صورت تشخیص کم خونی از نوشیدن چای همراه با غذا خودداری کنید زیرا در جذب آهن اختلال ایجاد می کند.
اگر مشکلات کبدی دارید، نوشیدن چای بعد از غذا بهتر است. بنابراین، آیا باید چای را بلافاصله بعد از غذا مصرف کرد؟ نه، حتما مقداری فاصله زمانی برای هضم غذا در نظر بگیرید. حداقل یک ساعت فاصله بین وعده ی غذایی و مصرف چای در نظر گرفته شود. با این حال، بر خلاف چای نوشیدن دمنوش های گیاهی بلافاصله بعد از غذا نسبتاً بی خطر است.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *