طب سنتی

چای کیسه ای ننوشید!

چای کیسه ای | جوشونده

مضرات چای کیسه ای

بریتانیایی ‌ها به عنوان مردمی که عاشق چای هستند، سالانه بیش از ۶۲ میلیارد فنجان چای مصرف می‌کنند، ولی با اینکه شاید فکر می ‌کنند چای کیسه‌ ای آن ‌ها صرفاً از چای و کاغذ تشکیل شده است، اما در واقع بسیاری از این چای ‌ها حاوی پلی‌ پروپایلن است (ماده ‌ای که برای بستن کیسه به کار می ‌رود تا به شکلی که هست باقی بماند) و از مضرات چای کیسه ای غافل هستند.

مضرات چای کیسه ای

به گزارش مجله علم و فناوری محیط ‌زیست، محققان دانشگاه مک ‌گیل در پی آن بودند که دریابند آیا چای کیسه ‌ای پلاستیکی ممکن است ذرات میکرو و نانوپلاستیک را هنگام دم کردن چای به این نوشیدنی پس بدهد؟

با توجه به اینکه دانشمندان هنوز نمی ‌دانند این ذرات میکروسکوپی برای بدن مضر هستند یا خیر، تیم تحقیق تلاش کرد دریابد که پلاستیک، بر روی موجودات آبی کوچکی به نام «دافینا ماگنا» یا «کنه آبی» چه تاثیری می‌ گذارد. این موجودات غالباً در تحقیقات زیست ‌محیطی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

محققان برای انجام آزمایش‌ های خود، بسته‌ هایی از چهار برند مختلف چای کیسه‌ ای را که در کیسه‌ های پلاستیکی عرضه می ‌شوند، تهیه کردند. آن‌ ها کیسه را باز کردند، چای خشک را از آن بیرون آوردند و کیسه خالی را شستند. سپس کیسه‌ ها را داخل ظرف آب جوشاندند تا حالت دم کشیدن شبیه ‌سازی شود.

تیم تحقیق با کمک میکروسکوپ الکترونیکی کشف کرد که یک کیسه پلاستیکی چای در دمای دم کشیدن حدود ۱۱.۶ میلیارد ذره میکروپلاستیک و ۳.۱ میلیارد ذره نانو پلاستیک در آب آزاد می‌کند.

محققان اظهار می ‌کنند که این میزان پلاستیک هزاران بار بیشتر از میزانی است که وجود آن پیش‌ تر در سایر غذا ها گزارش شده بود.

این محققان در یک آزمایش دیگر، کنه‌ های آبی را در معرض اندازه‌ های مختلفی از میکرولاستیک و نانوپلاستیک حاصل از کیسه چای قرار دادند. به گزارش تیم تحقیق، اگرچه این موجودات زنده ماندند، ولی نشانه‌ هایی از ناهنجاری ‌های آناتومی و رفتاری در آن‌ ها دیده شد.

به این ترتیب، نتیجه گرفتند که یافته‌ های به‌ دست ‌آمده اگر چه موجب نگرانی است، ولی تحقیقات بیشتری لازم است تا معلوم شود که این پلاستیک ‌ها می‌ توانند روی بدن انسان عوارض کوتاه‌ مدت یا درازمدت داشته باشند یا خیر اما در هر حال تا وقتی چای طبیعی در دسترس هست چشم بستن روی مضرات چای کیسه ای درست نمی باشد.

بیشتر بخوانید : چای سبز نوشیدنی سلامت

منبع:

به گزارش مشرق به نقل از “ایندیپندنت

خواندن این مقالات به شما توصیه می شود