طب سنتی, گیاهان دارویی, مقالات آموزنده

دلایل اصلی کاهش میل جنسی و روشهای درمان طبیعی

میل جنسی کم یا کاهش میل جنسی می تواند هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار دهد. نوسان در میل جنسی در دوره های مختلف زندگی انسان به واسطه دلایلی مانند تغییرات هورمونی، سن و استرس غیرمعمول نیست. با این وجود، میل جنسی کم اگر موجب استرس شده، بهزیستی کلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد، یا به اضطراب درباره رابطه منجر شود، می تواند مشکل آفرین باشد.
دلایل کاهش میل جنسی در انسان
به گزارش “مدیکال نیوز تودی”، میل جنسی کم می تواند به واسطه یک دلیل پزشکی زمینه ای یا به دلیل عوامل سبک زندگی نیز شکل بگیرد. در ادامه با دلایل بروز این شرایط در مردان و زنان، درمان های بالقوه و این که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید، بیشتر آشنا می شویم.
بیماری های مزمن
برخی بیماری های مزمن می توانند بر عملکرد جنسی انسان تاثیرگذار باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: دیابت: سطوح بالای قند خون می تواند به آسیب عروقی و عصبی منجر شود. این شرایط می تواند اختلال نعوظ در مردان و کاهش جریان خون در ناحیه تناسلی زنان را به همراه داشته باشد. زنان مبتلا به دیابت ممکن است هرچه بیشتر با عفونت های مخمری و مثانه مواجه شوند که می تواند رابطه جنسی را دردناک و آزار دهنده سازد. استئوآرتریت: افرادی که درد و سفتی مفاصل را تجربه می کنند، ممکن است با دشواری در انجام فعالیت های جنسی مواجه شوند. بیماری قلبی: بیماری قلبی می تواند به رگ های خونی آسیب رسانده و گردش خون را کاهش دهد. این آسیب می تواند جریان خون به اندام های تناسلی را کاهش داده و کاهش میل جنسی یا ترشحات واژنی را موجب شود. فشار خون بالا: فشار خون بالا می تواند اثری منفی بر گردش خون داشته باشد. سرطان: روش های درمانی سرطان از جمله عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی همگی می توانند بر میل جنسی تاثیرگذار باشند. آپنه خواب انسدادی: پژوهش ها نشان داده اند که عدم درمان آپنه خواب انسدادی می تواند موجب بروز علائم میل جنسی کم شود.
داروها
برخی داروهای می توانند موجب اختلال در فعالیت جنسی یا کاهش میل جنسی شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • داروهای ضد افسردگی با اثر سروتونرژیک
  • داروهای ضد روان‌ پریشی که سطوح هورمون پرولاکتین را افزایش می دهند.
  • داروهایی که برای مقابله با بزرگ شدن پروستات تجویز می شوند، از جمله فیناستراید و دوتاستراید.
  • داروهای هورمونی ضد بارداری
  • داروهای فشار خون بالا
  • داروهای مخدر یا مصرف بیش از حد الکل نیز می توانند به میل جنسی کم منجر شوند.
عوامل احساسی و روانی
بسیاری عوامل احساسی و روانی می توانند بر میل جنسی انسان تاثیرگذار باشند. مشکلات سلامت روانی ناشی از اضطراب، افسردگی، خستگی، اعتماد به نفس کم، یا سوء استفاده جنسی در گذشته می توانند تمایل فرد برای رابطه جنسی را کاهش دهند. مشکلاتی که در رابطه بین دو فرد وجود دارند، از جمله عدم اعتماد، درگیری و ارتباط ضعیف نیز می توانند میل جنسی را کاهش دهند.
دلایل میل جنسی کم در زنان
از دلایل میل جنسی کم در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
یائسگی
مشکلات جنسی مرتبط با یائسگی اغلب در نتیجه کاهش سطوح هورمون استروژن رخ می دهند. همچنین، یائسگی موجب کاهش تستوسترون می شود که به میزان کم در بدن زنان تولید می شود. کاهش سطوح تستوسترون می تواند کاهش میل جنسی را در پی داشته باشد. پس از یائسگی، سطوح پایین استروژن می تواند موجب نازک شدن و خشکی واژن شود که ممکن است احساس ناراحتی و درد هنگام رابطه جنسی را به همراه داشته باشد. این شرایط ممکن است موجب کاهش تمایل افراد به برقراری رابطه جنسی و کاهش میل جنسی شود. بارداری تغییرات هورمونی حین و پس از بارداری می توانند بر میل جنسی زنان تاثیرگذار باشند. این تغییرات هر فردی را به شیوه ای متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد. برخی زنان ممکن است با افزایش میل جنسی مواجه شوند، در شرایطی که دیگران ممکن است کاهش آن را تجربه کنند. نوسانات هورمونی زنان پس از زایمان نیز ادامه می یابد که ممکن است بر شرایط میل جنسی تاثیرگذار باشد.
دلایل میل جنسی کم در مردان
از دلایل کاهش میل جنسی در مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سطوح کم تستوسترون
تستوسترون یک هورمون جنسی است که توسط بیضه ها در مردان تولید می شود. تستوسترون مسئول طیف گسترده ای از فرآیندها و ویژگی های بدنی است که از آن جمله می توان به رویش موی بدن، رشد توده ماهیچه ای، میل جنسی، تولید اسپرم و سلامت استخوانی اشاره کرد. سطوح کم تستوسترون در بدن مردان می تواند موجب بروز علائم دیگری مانند بزرگ شدن پستان و اختلال نعوظ نیز شود. آسیب دیدن بیضه ها به واسطه دلایلی مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی، استفاده از استروئید آنابولیک، مصرف برخی داروها و ابتلا به بیماری های مزمن می تواند موجب سطوح پایین تستوسترون شود.
روش های درمان
درمان میل جنسی کم اغلب به دلیل بروز مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال، پزشک ممکن است تغییر در یک دارو که موجب عوارض جانبی مرتبط با مسائل جنسی می شود یا درمان بیماری زمینه ای که میل جنسی را کاهش داده، توصیه کند. برای برخی افراد، صحبت درمانی می تواند مفید باشد. پژوهش ها نشان داده اند که رفتار درمانی شناختی (CBT) و ذهن آگاهی می توانند برای برخی زنان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی، مانند میل جنسی کم، مفید باشند. گاهی اوقات تغییرات سبک زندگی ساده ممکن است به فرد در بازیابی میل جنسی کمک کنند. دنبال کردن یک رژیم غذایی مغذی، خواب کافی، ترک مصرف الکل و کاهش وزن ممکن است به افزایش میل جنسی و بهبود سلامت کلی فرد کمک کنند. در دهه هاي اخير، اقبال محققان و پزشكان به طب مكمل در سراسر دنيا روندي فزاينده پيدا كرده است. عدم توفيق كامل طب رايج در درمان قطعي بسياري از بيماري هاي مزمن مانند ديابت، بيماري هاي قلبي عروقي و سرطان از يك طرف و اقبال مردمي به طب مكمل به جهت عدم استفاده از تركيبات شيميايي و استفاده از داروهاي گياهي و طبيعي از مهمترين عوامل اين توجه بوده است . امروزه روش هاي درماني موثري به صورت داروهاي خوراكي، موضعی و جلدی و تزريقي براي ناتواني جنسي مردان وجود دارد ولي عموماً داراي عوارض جانبي بوده و اثرات آنها با قطع دارو از بين مي روند.
فرمول طبیعی برای تقویت میل جنسی
افزایش مصرف آنتی اکسیدان ها
بهترین مکمل ها برای افزایش میل جنسی آنهایی هستند که از تولید طبیعی انرژی و هورمون ها در بدن شما پشتیبانی می کنند. در همین راستا، مصرف ویتامین های E و A ، آنتی اکسیدان هایی که می توانند به تقویت انرژی، گردش خون و رشد سلولی کمک کنند ، توصیه شده است. مواد غذایی سالمی مانند میوه ها، سبزیجات، مغزهای خوراکی و غلات حاوی این مواد مغذی هستند. همچنین، شما می توانید از مکمل های ویتامین برای تقویت میل جنسی خود استفاده کنید.
افزایش مصرف سلنیم
سلنیم به طور طبیعی در مغزهای خوراکی، گوشت گاو، ماهی تن و غلات یافت می شود. اما باید نسبت به مصرف آن محتاط باشید، زیرا در سطوح بالای (بیش از 400 میکروگرم) این ماده مغذی می تواند موجب برخی عوارض جانبی، از جمله مشکلات قلبی، کلیوی، و کبدی شود و با خطر بیشتر ابتلا به سرطان پروستات در مردان نیز پیوند خورده است.
استفاده از ادویه ها
مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، نشان داد که مصرف جوز هندی عملکرد جنسی را حداقل در موش ها بهبود می بخشد. از سوی دیگر، رایحه دارچین نیز می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد. برخی مطالعات نشان داده اند که روایح مشکبار مانند دارچین، ترنج، چوب سدر، و پاتچولی می توانند میل جنسی را تقویت می کنند.
مصرف جینسنگ
دیر زمانی است که جینسنگ در طب سنتی چینی به عنوان یکی از مواد تقویت کننده میل جنسی مورد استفاده قرار می گیرد و برخی مطالعات نشان داده اند که این ماده می تواند به بهبود اختلالات نعوظ و تقویت میل جنسی کمک می کند.
مراقب مکمل های خاص باشید
مراقب مکمل هایی باشید که ادعاهای شگفت انگیز درباره تقویت میل جنسی را ارائه می کنند، زیرا به گفته برخی کارشناسان قرصی جادویی برای این کار وجود ندارد. بهترین توصیه برای تقویت میل جنسی سالم غذا خوردن، ورزش به اندازه، مدیتیشن، انجام حرکات کششی، کسب آرامش، خندیدن، بازی کردن و هر نسخه ای است که به شما در پاکسازی ذهن و پردازش احساسات کمک می کند.
تاثیر شنبلیله بر سطوح هورمون تستوسترون در مردان
یکی از شایع‌ترین دلایل مصرف مکمل های شنبلیله توسط مردان برای افزایش ترشح هورمون تستوسترون است. برخی مطالعات نشان داده اند شنبلیله آثار مفیدی از جمله افزایش سطوح هورمون تستوسترون و افزایش میل جنسی دارد. طی یک مطالعه، پژوهشگران برای 30 دانشجوی کالج مصرف 500 میلی گرم شنبلیله در روز و برنامه کار با وزنه هشت هفته ای را تعیین کردند. شرکت کنندگان چهار جلسه در هفته تمرینات کار با وزنه را انجام می دادند، در شرایطی که نیمی از آنها مکمل شنبلیله را دریافت می کردند. در مقایسه با گروهی که مکمل شنبلیله دریافت نکرده و کاهش اندک در میزان تستوسترون را نیز تجربه کردند، پژوهشگران شاهد افزایش سطوح تستوسترون در گروهی بودند که شنبلیله مصرف می کردند. این گروه همچنین کاهش 2 درصدی چربی بدن را تجربه کرد. طی مطالعه ای با حضور 30 مرد برای ارزیابی عملکرد جنسی و میل جنسی، این افراد روزانه 600 میلی گرم شنبلیله مصرف می کردند. بیشتر شرکت کنندگان افزایش قدرت و بهبود عملکرد جمسی خود را گزارش کردند. اگرچه مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است، اما پژوهش های اولیه به افزایش سطوح هورمون تستوسترون و بهبود عملکرد جنسی در مردان با مصرف شنبلیله اشاره دارند.
چای زنجبیل و نعناع فلفی جهت افزایش میل جنسی
مصرف نعناع فلفی و زنجبیل از پوکی استخوان پیشگیری میکند و میل جنسی را افزایش می دهد. می توانید 1 قاشق چای خوری نعناع فلفلی و 2 قاشق چایخوری زنجبیل تازه را با 1 فنجان بزرگ آب دم کنید و روزانه یک فنجان و به مدت یک ماه مصرف کنید. با یک فاصله 20 روزه می توانید تا 3 ماه این دم کرده را بنوشید.
مواد غذایی مفید برای افزایش تستوسترون
میزان هورمون تستوسترون در آقایان از حدود 30 سالگی به مرور رو به کاهش می‌گذارد و این مسئله نیز روی میل جنسی تأثیر می‌گذارد. در واقع کاهش میزان تستوسترون به کاهش میل جنسی، بروز اختلالات نعوظی، نوسان خلق ‌وخوی و مشکلاتی در تمرکز و حافظه منجر می‌شود. در این مطلب چند ماده‌ی غذایی مفید و سالم را معرفی می‌کنیم که باعث افزایش میزان تستوسترون در آقایان می‌شود.
عسل
عسل یک ماده‌ غذایی طبیعی است که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن باعث التیام هر چه سریع تر زخم می‌شود. این ماده‌ی غذایی حاوی بور است. بور یک عنصر شیمیایی و سرشار از تستوسترون است. اکسید نیتریک موجود در این ماده‌ی غذایی باعث انبساط رگ‌های خونی می‌شود و این مسئله نیز در داشتن نعوظی کامل تأثیر زیادی دارد.
سیر
آلیسین موجود در سیر باعث کاهش میزان کورتیزول شده و به این ترتیب به تستوسترون مجال کافی می ‌دهد تا به وظیفه ‌ خود به درستی عمل کند. حتماً می ‌دانید که کورتیزول هورمون استرس است و بالا بودن استرس به میل جنسی آسیب می‌زند.
جینسنگ
در سال 2002 پژوهشی در دانشگاه اولسان کره انجام شد و نتایج آن نشان داد که گیاه جینسنگ قرمز کره‌ ای به 60 درصد از افرادی که از مشکل اختلالات نعوظی رنج می ‌بردند کمک کرد تا مشکلشان رفع شود. به عقیده‌ی محققان این گیاه باعث افزایش میزان تستوسترون و رفع مشکلات جنسی آقایان می ‌شود.
بادام
فرقی ندارد که شما آقا باشید یا خانم. خوردن چند عدد بادام کافی است تا میل جنسی شما افزایش پیدا کند. بادام سرشار از زینک است که باعث تحریک ترشح تستوسترون شده و میل جنسی را بالا می ‌برد.
سخن آخر
صحبت آخر این که به دنبال یک نسخه جادویی نباشید. دوری از استرس و ناهنجاری های روانی و روحی، ورزش، خواب کافی، ترک سیگار و الکل و استفاده از خوراکی هایی نظیر آجیل و خشکبار، میوه و سبزی، ماهی، عسل و دمنوش های طبیعی می تواند مشکل را رفع نماید. به دنبال تغییر سبک زندگی خود و آشتی دوباره با طبیعت باشید…

خواندن این مقالات به شما توصیه می شود